POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

PCC Rokita wprowadzi innowacje poprawiające m.in. komfort snu

Innowacje w produkcji poliuretanów

PCC Rokita niebawem wprowadzi na rynek kolejne, innowacyjne produkty należące do segmentu poliuretanów. Eksperci spółki obecnie prowadzą intensywne pace nad specjalistycznymi poliolami do produkcji elastycznych pianek poliuretanowych.

W ramach tego projektu powstaną nowoczesne surowce do wytwarzania wysokiej jakości materacy. Innowacyjne poliole umożliwią na przykład produkcję lekkosprężystej piany z efektem pamięci kształtu. Dodatkowym atutem tych pian ma być podniesiony poziom wentylacji i zdolność chłodzenia. Materace wykonane z tego rodzaju piany poliuetanowej zapewnią doskonały komfort snu i wypoczynku. Poprawa komfortu snu wiąże się tu również z eliminacją lotnych związków organicznych występujących w komponentach do produkcji materacy- mówi prezes zarządu PCC Rokita, Wiesław Klimkowski.

Innowacyjne i przyjazne dla środowiska surowce i dodatki dla przemysłu poliuretanowego nad którymi pracuje spółka, będą produkowane między innymi na bazie surowców pochodzenia naturalnego.

Innym, bardzo dynamiczne rozwijanym w PCC Rokita obszarem aplikacyjnym są polialkilenoglikole do produkcji lubrykantów.

Obecnie prowadzimy badania aplikacyjne w obszarze nowych, syntetycznych olejów bazowych używanych między innymi w produkcji płynów hydraulicznych oraz przemysłowych olejów używanych w przekładniach, kompresorach, płynach obróbczych i procesowych – informuje Rafał Zdon, wiceprezes zarządu spółki.  

Oprócz tego kontynuujemy prace wdrożeniowe w obszarze polioli poliestrowych dedykowanych dla branży budowlanej. Są to surowce i dodatki do produkcji  poliuretanowych płyt warstwowych oraz jednokomponentowych pian montażowych. Tu również stawiamy na jakość i innowacyjność – dodaje Rafał Zdon.

Eksperci działu R&D PCC Rokita prowadzą też projekty związane z opracowaniem nowoczesnych systemów poliuretanowych i prepolimerów. Systemy poliuretanowe są  używane jako izolacje w budownictwie oraz w innych zastosowaniach przemysłowych. Prowadzone prace badawcze mają na celu obniżenie współczynnika przewodzenia ciepła (λ) oraz efektywne uniepalnianie. Nowe produkty wprowadzone na rynek przez spółkę pomogą producentom artykułów budowlanych we wdrażaniu nowych produktów, które przyczynią się do rozwoju ekobudownictwa (np. rozwój budownictwa pasywnego).

Działy badań i rozwoju PCC Rokita dysponują wyspecjalizowanymi laboratoriami, wyposażonymi w najnowszą aparaturę, która służy do prowadzenia syntez chemicznych w skali laboratoryjnej i półtechnicznej. Spółka posiada nowoczesną instalację pilotażową umożliwiającą skalowanie procesów produkcji. Dodatkowo w laboratoriach aplikacyjnych prowadzone są badania opracowanych nowych produktów w kontekście użytkownika końcowego. Daje to możliwość przeprowadzania symulacji produkcji materacy, materiałów izolacyjnych oraz otrzymywania innych materiałów poliuretanowych w warunkach laboratoryjnych. Dodatkowo, nowoczesne laboratoria analityczne pozwalają na dokładną analizę parametrów i właściwości otrzymywanych wyrobów chemicznych.

PCC Rokita jest producentem specjalistycznych wyrobów chemicznych i formulacji przemysłowych. Jest jedną z wiodących firm chemicznych w Polsce i Europie. PCC Rokita od 2011 roku emituje obligacje wprowadzane do obrotu na rynku regulowanym GPW – Catalyst. Od 2014 roku na GPW notowane są akcje spółki. PCC Rokita jest spółką działającą w ramach międzynarodowego koncernu PCC na czele ze spółką PCC Spółka Europejska z siedzibą w Duisburgu. Grupa PCC prowadzi ekspansję na rynkach międzynarodowych w pionach Chemia, Energia i Logistyka, zatrudnia obecnie około 3,3 tys. pracowników w 18 krajach.