CSR

i Zrównoważony Rozwój

Poprzez chemię, kreujemy świat w każdej jego dziedzinie. Tworzymy innowacje i działamy odpowiedzialnie. Dzięki naszemu zaangażowaniu i pasji tworzenia sprawiamy, że chemia jest wszechobecna. Wyznacza trendy nowoczesnego stylu życia i kreuje przyszłość. Chemia to pierwiastek świata, który bezustannie otacza nas ze wszystkich stron, zawsze. Eksplorujemy jej cząstki tworząc zrównoważone technologie dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Responsible
Care
®

PCC Rokita w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zobowiązuje się do postępowania w sposób zgodny z zasadami etyki i zrównoważonego rozwoju. Podstawą wszelkich działań są wytyczne globalnego programu Odpowiedzialność i Troska (Responsible Care®).

Jest on wyrazem starań przemysłu chemicznego do ciągłego podnoszenia standardów w zakresie ochrony zdrowia i środowiska oraz bezpieczeństwa pracy, niezależnie od przepisów prawnych.

PCC ciągle analizuje wszystkie dziedziny i działania,

które mogą przyczyniać się do poprawy stanu środowiska lub bardziej efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Ponad 100

Badaczy i pracowników technicznych

145

Pracowników w laboratoriach analitycznych

765k

Analiz laboratoryjnych rocznie

Celem PCC Rokita jest zbudowanie takiej kultury organizacyjnej, w której ciągłe doskonalenie, stabilna rentowność, zrównoważony rozwój oraz wyjątkowe osiągnięcia, będą zgodne ze standardami etycznymi Grupy PCC.

-750 kg

CO₂ mniej na tonę ługu sodowego

Taka redukcja wynika ze z wykorzystania energooszczędnej technologii membranowej przy produkcji chloru.

Od 2014 roku jako emitant akcji jesteśmy obecni na rynku regulowanym

Giełdy Papierów Wartościowych

Produkujemy ponad

1200

które znajdują zastosowanie we wszystkich ważnych gałęziach gospodarki

Nasze wartości

 
 

Rozwój przez innowacje

Wdrażamy nowoczesne technologie, poszukujemy nowych zastosowań dla naszych produktów oraz opracowujemy innowacyjne rozwiązania z myślą o naszych klientach.

Pasja tworzenia

Naszą pracę wykonujemy z pasją, a zadowolenie klientów wzmaga w nas kreatywność i rozwija odwagę, by realizować kolejne, innowacyjne projekty.

Uczciwość i transparentność

Działamy w sposób uczciwy i transparentny, postępując zgodnie z obowiązującym prawem, respektując obyczaje oraz kulturę wszystkich naszych interesariuszy.

PCC Greenline® - Zielona Chemia od Grupy PCC

W dobie rosnącej świadomości i odpowiedzialności przemysłu za środowisko i zmiany klimatyczne, szczególny nacisk na „zieloną”, ekologiczną produkcję, staje się ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zielona chemia to projektowanie produktów chemicznych i procesów, które ograniczają lub eliminują zużycie lub wytwarzanie niebezpiecznych substancji. Zielona chemia jest również znana jako chemia zrównoważona. Idea ta rozwijana jest na świecie od blisko 30 lat i opiera się na kilku kluczowych obszarach.

zapobiega zanieczyszczeniom na poziomie molekularnym

wykorzystuje innowacyjne rozwiązania naukowe w rzeczywistych problemach środowiskowych

jest filozofią, która dotyczy wszystkich dziedzin chemii, a nie jednej dyscypliny chemii

skutkuje redukcją źródeł zanieczyszczeń i zapobiega ich generowaniu w toku procesów

Czy wiesz, że...

dostarczamy surowce naftalenopochodne wykorzystywane w realizacji największych inwestycji infrastrukturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej, takich jak drogi, lotniska czy stadiony (np. obiekty zrealizowane z myślą o Euro 2012).

Czy wiesz, że...

nasze poliole (nazwa handlowa Rokopole), wykorzystywane są m.in. do produkcji pian visco, z których powstają wysokiej jakości materace przeciwodleżynowe. Technologia pian visco stworzona została przez NASA na potrzeby astronautów przebywających przez długi czas w kosmosie. Jest ona od wielu lat dostępna i wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju wyrobów codziennego użytku.

Czy wiesz, że...

nasza firma to jedyny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej producent nowoczesnych plastyfikatorów fosforowych do PVC.

Czy wiesz, że...

ponad 1100 pozycji produktowych sklasyfikowanych w 5 głównych segmentach chemicznych i 31 branżach przemysłowych, liczy oferta Grupy PCC.

Czy wiesz, że...

4200 m2 zajmuje powierzchnia laboratoriów chemicznych Grupy PCC na terenie Parku Przemysłowego w Brzegu Dolnym.

Czy wiesz, że...

ponad 300 hektarów liczy powierzchnia Parku Przemysłowego Grupy PCC w Brzegu Dolnym.

Czy wiesz, że...

50 km liczy długość teleinformatycznych tras kablowych na terenie Parku Przemysłowego Grupy PCC.

Czy wiesz, że...

około 350 000 ton soli zużywamy rocznie w obszarze produkcji chloru i alkaliów.

Czy wiesz, że...

40 basenów olimpijskich możemy zapełnić naszymi produktami z grupy surfaktantów (środków powierzchniowo czynnych)

Czy wiesz, że...

rocznie 38 wysokości Mount Everestu – taką wysokość miałaby wieża ustawiona z beczek mieszczących surfaktanty pochodzące z naszej rocznej produkcji.

Czy wiesz, że...

296 tysięcy ton wynosi redukcja emisji CO2 uzyskana w Grupie PCC dzięki realizacji dostaw transportem kolejowym zamiast transportem drogowym.

Czy wiesz, że...

szamponem wytworzonym z rocznej produkcji jednego z naszych surfaktantów, może umyć włosy jednorazowo około 12 mld ludzi (obecnie na naszej planecie żyje nas około 8 mld).

Czy wiesz, że...

beton wyprodukowany z użyciem domieszek i dodatków pochodzących z naszych instalacji, wpływa pozytywnie na środowisko, gdyż pochłania zanieczyszczenia powietrza (głównie tlenki azotu) oraz redukuje poziom smogu w zurbanizowanych ośrodkach miejskich.

Czy wiesz, że...

surfaktanty wykorzystuje się nie tylko do produkcji kosmetyków i detergentów. Przy ich udziale wytwarza się wiele innych produktów, które są nam niezbędne w codziennym życiu.

Czy wiesz, że...

surfaktanty w naturalnej postaci występują w płucach zmniejszając napięcie w pęcherzykach płucnych. Produkcja i zużywanie surfaktantu zachodzi w organizmie człowieka w trakcie całego życia. Jego główną funkcją jest zapobieganie nadmiernemu rozciągnięciu pęcherzyków płucnych w trakcje wdechu, a także przeciwdziałanie zapadaniu i sklejaniu się ich ścian w trakcie wydechu.

Czy wiesz, że...

wodoodporność tkanin możliwa jest dzięki zastosowaniu wytwarzanych na naszych instalacjach, specjalistycznych surfaktantów podczas procesu impregnacji.

Czy wiesz, że...

w Grupie PCC większość materiałów reklamowych jest publikowana i dostarczana do klientów w formie elektronicznej. Dbamy o to, aby wszelkie nasze drukowane publikacje powstawały na papierze ekologicznym Cocoon Silk wyprodukowanym w 100% z makulatury, przy użyciu technologii przyjaznej środowisku.

Czy wiesz, że...

nawyki i preferencje konsumentów coraz bardziej ukierunkowane są na ekologię. Kupując kosmetyki czy detergenty, chętniej sięgamy po produkty eco. Grupa PCC wprowadziła do oferty szereg substancji i formulacji chemicznych o wysokim stopniu biodegradowalności i wysokim indeksie naturalnym. Posiadają one certyfikaty takie jak ECOCERT, COCERT COSMOS czy Ecolabel.

Czy wiesz, że...

surfaktanty wytwarzane w Grupie PCC są podstawowymi surowcami do produkcji detergentów. Dzięki nim jest możliwe obniżenie temperatury prania do 30oC. W ten sposób oszczędzamy energię, a przez to zmniejszamy emisję CO2 do atmosfery!

Czy wiesz, że...

delikatna, przyjemna piana, która tworzy się podczas mycia włosów lub rąk, powstaje dzięki zawartości substancji chemicznych o nazwie surfaktanty. Grupa PCC produkuje całą gamę tych substancji, spośród których większość jest podatna na proces biodegradacji. Nasze produkty są więc bezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla środowiska naturalnego.

Czy wiesz, że...

światowa produkcja oleju palmowego stale rośnie i wynosi obecnie ponad 66 milionów ton rocznie. Spółki Grupy PCC wykorzystujące do produkcji olej palmowy i jego pochodne uzyskały certyfikat RSPO w modelu Mass Balance. Oznacza to, że mają one prawo do sprzedaży certyfikowanych wyrobów na bazie oleju palmowego i jego pochodnych pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

Czy wiesz, że...

Każdego dnia średnio 20 ciągników siodłowych / zestawów z naszymi produktami wyjeżdża poza bramy Grupy PCC w Brzegu Dolnym.

Czy wiesz, że...

Realizujemy ponad 9 000 transportów rocznie, przewożąc ponad 100 000 ton najróżniejszego rodzaju substancji i produktów chemicznych.

Czy wiesz, że...

Suma ilości kilometrów pokonywanych rocznie przez nasze auta, to więcej niż 9 odległości między Ziemią a Księżycem.

Dowiedz się więcej

Działamy po to, aby naszymi produktami chemicznymi zaspokajać wymagania klientów, dbając przy tym o środowisko naturalne. W ramach ustanowionej polityki, PCC Rokita SA czując się odpowiedzialna za stan środowiska naturalnego, działa zgodnie z polskim prawodawstwem, a poprzez realizowane zadania i inwestycje stale doskonali swoją działalność w obszarze ochrony środowiska.

Przez ponad 70 lat działalności, PCC Rokita SA efektywnie działając na rynku, dała się poznać jako godny zaufania producent i dystrybutor kilkuset produktów, które z powodzeniem wykorzystują inne branże, takie jak: przemysł tworzyw sztucznych, kosmetyczny, budowlany, tekstylny oraz chemia gospodarcza i przemysłowa.

Ochrona środowiska, inwestowanie w zasoby ludzkie, dbałość o relacje z otoczeniem firmy i tworzenie warunków dla zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, to główne działania, które wpisują się w ramy społecznej odpowiedzialności biznesu. Przede wszystkim chodzi o to, aby Spółka realizowała własne cele, pozostając w zgodzie z różnymi grupami interesariuszy, dobrowolnie uwzględniając interesy społeczne.

W Spółkach Grupy PCC dbamy o bezpieczeństwo pracowników oraz bezpieczeństwo procesowe. Stale optymalizujemy procesy związane z poszczególnymi płaszczyznami działalności Spółki. Dbamy o zmniejszenie awaryjności, maksymalizacje bezpieczeństwa, sprawną i przejrzystą komunikację oraz ciągłe doskonalenie.

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych priorytetów naszej działalności. Wykwalifikowana kadra, zastosowane technologie i rozwiązania, minimalizują ryzyko wystąpienia zagrożenia. Stałe monitorowanie terenu zakładu, procesów produkcyjnych, stanu technicznego instalacji oraz urządzeń, wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa pracowników jak i lokalnych społeczności.